23.7.12

-BİTTİ-Hediye+Röportaj: Nihan Sönmez = Kilpi Design

Bugün sizi Kilpi Design'ın yaratıcısı Nihan Sönmez ile tanıştıracağım. Ve Kilpi Design'dan çok sevimli bir hediye kazanma şansınız olacak! 

Nihan ile yüz yüze tanışma fırsatım olmadı. Ama Deha'dan adını o kadar çok duydum ki Kilpi Design'ı takip etmeye başladım. 

Önce sevgili Nihan'ın röportajı okuyup, ardından da hediyeyi nasıl kazanacağınızı öğrenebilirsiniz 
Nihan Sönmez kimdir?
1988 yılında doğdum, ısrarla büyümemeye çalışıyorum. Çevreye duyarlı, eve zararlı, eline boya geçirdiğinde durdurulamayan, oyuncaklarını olduğu gibi kullanmaktansa parçalayıp acayip şeylere dönüştüren; bu yüzden annesinin korkulu rüyası haline gelmiş bir çocuktum. Babamın da bu heyecanımı destekleyip her gittiği yerden bana çeşitli boya ve ilginç hobi malzemeleri getirmesi de işleri onun için pek kolaylaştırmıyordu tabii. Ancak şimdi ikisinin de bu durumdan memnun olduklarını söyleyebilirim.
Gerçek hayat mesleklerinden hiçbiri bana çekici gelmediğinden beni hep büyülemiş olan insan zihniyle ilgili daha çok şey öğrenebilmek adına psikoloji okumaya başladım, bir arpa boyu yol gidememiş olsam da yakında mezun olacağım. Şanslıyım ki üniversitede psikolojinin yanı sıra edebiyat, sinema, resim, heykel, animasyon, çizgi roman gibi dersler alma ve kendimi sanatın farklı alanlarında geliştirebilme şansını yakaladım. Pek de uzak sayılamayacak zaman önce polimer kille tanıştım ve hayatım değişti diyebilirim.

 Kilpi nedir?
Kilpi için ilginçlikler alemi diyorum ben kısaca. Herkeste, her yerde olan şeylere karşı, farklı olmayı hedef edinmiş, polimer kil ve çeşitli malzemelerden tamamı elde, büyük titizlik ve heyecanla yapılan tasarım ürünleri: takılar, aksesuarlar, dekoratif şeyler, vesaire. Son zamanlarda takı, aksesuarların yanı sıra daha figüratif şeylere yönelip insan figürleri ve fantastik karakterler de yapmaya başladım, onları da zamanla sergileyeceğim.

Tasarım yapmaya nasıl karar verdin?
İlk kararı çocukken şu bebeğin kafası buna daha güzel olur, saçını da şöyle yapayım, annemin şusundan keseyim de burasına böyle yapayım, orası da şöyle olsun diyerek vermiş olmalıyım. Annem gelip ciyaklayana kadar her şey güzeldi tabii. Sonrasında sürekli bir şeyler tasarlayıp yapma hali değişerek de olsa devam etti, zira sürekli üretmeyi seven, ürettiklerini somutlaştıramayınca huzursuzlanan bir zihnim var.
Aksesuar ve takı tasarımı maceram ise aslında takı kullanmayışımın sebebinin herkeste olan, sıradan şeyleri sevememem olduğunu anlamamla başladı. Böylece kendi takılarımı, aksesuarlarımı yapabilmek üzere bir arayışa girdim ve polimer kille tanıştım. Ailemin ve arkadaşlarımın tepkileri, destekleri ile de tasarımlarımı insanlarla paylaşmaya karar verdim. Ki insanlardan aldığım harika tepkiler kesinlikle verdiğim kararın çok doğru olduğunu gösterdi. Özellikle erkek arkadaşımın desteği Kilpi’nin oluşum ve gelişiminde çok etkili, kendisi olmasa bu kadar çok şeyin altından nasıl kalkardım bilemiyorum :)

 Steampunk çalışmalar yapmanda etkili olan (sence) nedir?
Steampunk hep beni çeken bir akım olmuştu. Viktoryen dönemin kendine has, özel bir çekiciliği ve gizemi var, bilim-kurgu ve fantastik edebiyata olan ilgim de bununla birleştiğinde beni steampunk’ın sonsuz hayallerine sürüklememesi olanaksızdı. Bir de mühendis anne-baba’ya sahip olmanın etkisi kaçınılmaz tabii, hayatım mekanik ve dijital şeylerin arasında geçti. Çok küçükken bana aldıkları, dişlilerle değişik mekanizmalar kurmaya yarayan gear-go oyuncaklarını bile hala saklarım. Polimer kille tanıştıktan sonra medyumun sonsuz olanakları sayesinde steampunk etkili şeyler yapmamın mümkün olduğunu fark ettim ve hala büyük keyifle minik mekanik hayvanlarımı yapıyorum. Yakında steampunk akımından etkilenmiş insan ve fantastik figürleri de yapmaya başlayacağım, cyberpunk tasarımlarım da var yine gelecekte yapılmayı bekleyen.

Çok klişe olacak belki; okuduğun yazarlar, dinlediğin müzik ve ilham aldığın sanatçılar kimler?
Keşke net bir cevap verebilseydim ancak çok geniş bir zevk yelpazem var. Farklılıkları seviyorum, elime geçirdiğim her şeyi okuyup dinliyorum ve internette saatlerce birbirinden yaratıcı sanatçı ve tasarımcıların işlerini inceliyorum. Dolayısıyla isim veremeyeceğim, ancak genel olarak fantastik ve bilim-kurgu edebiyat, manga-çizgi roman, felsefi ve psikolojik kitaplar favorilerim arasında. Müzik olarak genelde rock-metal dinlesem de pek çok farklı müzik de dinliyorum. Şu sıralar kafayı ooak art doll’larla (eşsiz sanat bebekleri diye çevrilebilir sanırım her ne kadar “bebek” kelimesi absürd dursa da) bozmuş olduğumdan bu alanda eserler veren çeşitli sanatçıların işlerine bakıp tırnaklarımı kemirmekle meşgulüm.

 Kilpi ve Nihan'ın gelecek planları nedir?
Kilpi daha yolun çok başında, henüz aklımdaki şeylerin binde birini bile yapamadım zaman sınırlaması nedeniyle. Dolayısıyla ileride kendime zaman yaratıp aklımdakileri somutlaştırabilmek en önemli planlarım arasında. Bunu yaparken evi çöp eve çevirmemek, şaşı olmamak, iş kazalarını minimuma indirmek de en büyük hayalim.
Ayrıca daha figüratif şeylere yönelmek istiyorum, yakın zamanda bunların örneklerini görebileceksiniz zaten. Umuyorum zamanla kafamın içindeki ilginç dünyanın bir kısmını bu boyuta taşıyıp insanlarla paylaşabileceğim.

Bu güzel röportaj fırsatı için sana ve okuyan, ilgi gösteren, yorumlarını paylaşan herkese çok teşekkür ederim. Umarım minik steampunk kaplumbağanın sahibi de onu keyifle kullanır :) 


Kilpi Design'a ulaşabileceğiniz linkler:
Blog:               http://www.kilpidesign.com/
Facebook:     http://www.facebook.com/kilpidesign
Twitter:           http://twitter.com/kilpidesign
Emeksensinhttp://emeksensin.com/kilpi
Etsy:                http://www.etsy.com/shop/kilpi
El eseri:           http://www.eleseri.com/magaza/kilpi


Hediye steampunk kaplumbağa kolyeyi kazanmak için yapmanız gerekenler: 

* Kilpi'nin facebook sayfasını beğenmek
* Kilpi'yi twitterdan takip etmek
* Kilpi'nin web sayfasını takip etmek
* Facebook duvarınızda bu hediye çekiliş yazısını paylaşmanız
* Twitter'da yazımın linkini paylaşarak @kilpidesign ve @ayckaraoglan ı mentionlamanız.

Tüm bunları bitirdikten sonra bu yazıma paylaşım linklerinizle birlikte e-posta adresinizi yazarak yorum bırakmanız . Hepsi bu kadar! :)

Çekiliş sonucu 30 Temmuz 2012 P.tesi günü blogumdan yayınlanacaktır.

Nihan'a bu güzel röportaj ve hediyesi için çok teşekkür ediyoruuuummm :) 

Herkese bol şans! 


14 yorum:

 1. :) çok eğlenceli ürünler
  linklerimi de vereyim tam olsun,
  https://twitter.com/melanj_spice/status/227399596375166976
  http://www.facebook.com/melanj.spice
  sihaya_b@yahoo.co.uk

  YanıtlayınSil
 2. her zamanki gibi yine çok beğendim :)
  zaten facebooktan beğeniyorum, siteden ve twitterdan takip ediyorum.
  gerekenleri yaptım linkler: https://twitter.com/IpekYkselen
  http://www.facebook.com/ipek.yukselen.7

  e postam: ipekyukselen@gmail.com

  YanıtlayınSil
 3. Ayçakız, ilk dördünü yaptım beşinciyi yapamadım zira hesabım var ama nasıl tweet atılır unutmuşum. mentionlamayı da hiç duymadım iyi mi?
  istersen sen benim yerime yapıver. Linklemeyi de beceremedim ama kaplumbağayı istiyoooom:))

  YanıtlayınSil
 4. https://twitter.com/zuhal_kandemir
  https://www.facebook.com/kilpidesign#!/zuhal.kandemir.71
  http://r1rk9np7bpcsfoeekl0khkd2juj27q3o-a-fc-opensocial.googleusercontent.com/ps/confirm/questions?st=e%3DAOG8GaBL2DROdRrFeExN5miTgWCx7eGscbxIUDXgQpi11GO%252FuUz5OG87NBpM6cDklZ7%252BUT8aqMeIFul42LkgOgMaNel9nllLDW6zCJm9gZz75dFM%252Br6muwzU2AGaAM76YdbD2cy4NsIy%252FBazIxIWv2eAkQigviJT5MGNF7RzvTwRlzDQRAa%252Bhd2NYMOkRjMabcwBTNDxFRkXLTvkfvxT1OxAv0dsLQcHHJxFuDOqzVPnDLn961ajvQ%252FL4eYlxEAsndK5Pov9lBSs%26c%3Dpeoplesense

  zkandemir75@gmail.com

  umarım bana çıkar :) tebrikler

  YanıtlayınSil
 5. şekerim her dediğini yaptım
  https://twitter.com/sakinekpln
  https://www.facebook.com/pembe.bocukk
  burcu kaplan mayinlisaha@hotmail.com

  YanıtlayınSil
 6. facebook profilim : http://www.facebook.com/aysegulderyaa

  twitter'ım :
  https://twitter.com/deryaayhan

  bişeye benzemeyen bloğum (buradaki hesapla web sitesini takip ettim):
  http://hayditasarla.blogspot.com/

  mail:
  deryaayhan98@gmail.com

  sanırım bu kadar.
  ve
  kaplumbağa çoook şeker :)

  YanıtlayınSil
 7. twitter da paylaştım https://twitter.com/kardelen_kutlu
  twitter sayfasını takibe aldım
  kilpinin bloğunu izlemeye aldım
  ama malesef facebook kullanmıyorum bi sorun olmaz umarım
  sevgiler
  68kiss68@gmail.com

  YanıtlayınSil
 8. face de sayfanızı beğendim..twitterda takibe aldım.Web sayfasını takibe aldım.
  face de paylaştım linki:https://www.facebook.com/berrin.bulut.75
  twiterda paylaştım:https://twitter.com/ogretmenanne

  yani dediklerinizi birbir yaptım:)
  emailim:berrinbulutt@hotmail.com
  BERRİN BULUT
  HERKESE BOL ŞANS.
  blog sayfamda da duyurdum:http://berrinle.blogspot.com/2012/07/yine-bir-cekilis-haberi-verelim.html

  YanıtlayınSil
 9. Merhaba !
  Çekilişinizi Blogumda paylaştım.
  Facebook Sayfanızı beğendim..
  Ayrıca izleyiciniz de oldum :)
  Blog Linki : http://biryumakhobi.blogspot.com/2012/07/sevgili-kilpinin-muhtesem-hediyesi-ve.html
  e-mail : mervenas.61@hotmail.com

  Sevgilerr.. Dilerim ben kazanırııımmm :D

  YanıtlayınSil
 10. Bakalım yapabildim mi acep

  http://www.facebook.com/l.php?u=http%3A%2F%2Faycanindukkani.blogspot.com%2F2012%2F07%2Fhediyeroportaj-nihan-sonmez-kilpi-design.html&h=IAQFnpFvb

  http://t.co/iF3Cqnfh

  Artık şentanın bacağını kırmak istiyorum.
  Not:hediyezade :)))
  cigdemk6@gmail.com

  YanıtlayınSil
 11. malesef facebook twitter kullanmıyorum ama bloğumda duyurdum zaten sevgili nihan'ı takip ediyordum bana çıksın istiyorum kolaylıklar..
  http://zeynebinceyizevi.blogspot.com/2012/07/cekilis.html

  YanıtlayınSil
 12. https://twitter.com/wonderland_96
  http://www.facebook.com/elifnur.tuncer.3
  face sayfasını beğendim twitter sayfasını takibe aldım kilpinin bloğunu izlemeye aldım yukarda da paylaştığım linkler var
  Elif Nur Tuncer
  e.tuncer2@hotmail.com

  YanıtlayınSil
 13. Merhaba,
  Son anda yetiştim :)
  Twitter hesabım olmadığından o şartı yerine getiremedim ama diğerleri tamam, umarım kolye benimdir :)
  https://www.facebook.com/sihirli.mavi

  Sevgiler...
  worldsameworld@hotmail.com

  YanıtlayınSil
 14. tam benlik=))

  Facebbok twitter sayfalarını beğendim ve çekilişi paylaştım

  http://www.facebook.com/nilsulinin.dunyasi/posts/101183683364135

  https://twitter.com/nilsuli/status/229681642950766592

  siteyi de izlemeye aldım

  Nilgün Kahraman
  nilsuli@gmail.com

  YanıtlayınSil