12.2.09

Üzülerek Yazıyorum "Harran Yok Olmasın"


Adı 4000 yıldan beri değişmeden günümüze ulaşan tarihi Harran şehri, konik kubbeli evleri, surları, iç kalesi, Emevi dönemine ait Anadolu’nun en eski ve en büyük camii olma özelliklerine sahip Ulu Camii, içerisinde 7000 yıllık kültür tabakalarını barındıran höyüğü ve sur içerisine yayılmış mimari kalıntıları ile Anadolu’nun en önemli turizm merkezlerinden biridir.

Ayrıca Hz. İbrahim’den dolayı “İbrahim’in Şehri” olarak tanınan bu kent , Yakup Peygamber kuyusu ile, İslam alimlerinden Hayat el-Harrani’nin türbesi ile, Babil ve Asur dönemlerindeki Pagan inancına ait “Sin Mabedi” ile dünya inanç turizmi içerisinde önemli bir yere sahiptir.

Taşıdığı bu değerlerle UNESCO’nun dünya kültür mirası listesine aday olan tarihi Harran şehri 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu gereğince Kültür Bakanlığı Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından 1979 yılında üzerindeki tüm taşınmaz kültür varlıklarıyla birlikte “Arkeolojik Sit Alanı” olarak tescil edilmiş , 1992 yılında “Harran Koruma Amaçlı İmar Planı” yürürlüğe girmiştir.

2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma kanununda arkeolojik sit alanlarında kazı, sondaj ve inşaat gibi her türlü fiziki müdahale yasaklanmış ve Koruma Amaçlı İmar Planıyla yapılaşma şartları belirlenmiş olmasına rağmen özellikle son iki aydan bu yana Harran sit alanındaki konik kubbeli evlerin yıkılarak bunların yerlerine, ya da yanı başlarına 100’den fazla betonarme kaçak yapı inşa edildiği ve böylece dünya kültür mirası listesine aday olan bu tarihi şehrin hızla beton yığınlarına dönüştüğü üzüntüyle tespit edilmiştir.

Görevli kurumların resmi başvurularına karşın bu güne değin bir tek kaçak yapının dahi yıkımının gerçekleştirilememiş olması bu yapıları yapanları cesaretlendirmiş, böylece kaçak ve izinsiz yapıların sayısı gün geçtikçe artarak dünyaca ünlü bu ören yeri ne yazık ki yok edilme sürecine girmiştir.

Şurası bir gerçektir ki; 2863 sayılı yasanın amir hükümlerine göre suç teşkil eden bu eylemler karşısında Harran’daki yöneticilerin duyarsız kalması kaçak inşaatların hızla yayılmasında büyük ölçüde etkili olmuştur. Şüphesiz ki bu tahribatın devamı Harran’ın UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesine alınmamasına da sebep olacaktır.

Urfa ve GAP Bölgesi turizminin can damarı olan dünyaca ünlü bu ören yerindeki 2863 sayılı yasaya aykırı olarak devam etmekte olan kaçak yapılaşmaların derhal durdurulması ve bu güne değin yapılanların yıktırılması için, Kültür ve Turizm Bakanı sayın Ertuğrul Günay başta olmak üzere sayın parlamenterlerimizi, sayın valimiz Yusuf Yavaşcan’ı, Harran Kaymakamlığını, Harran Belediye Başkanlığını ve Cumhuriyet savcılığını göreve davet ediyoruz.

Yasaya aykırı bu olumsuz sürecin devam etmesi halinde, tüm insanlığın ortak değeri olan ve Şanlıurfa turizminin can damarı olan Harran Ören Yeri’nin tarihi dokusunu yağmalayanları ve Harran’a Moğollar tarafından verilen tahribattan sonra 21. yüzyıla yakışmayan bu büyük tahribata göz yumanları tarih asla affetmeyecektir.

Bizler aşağıda imzaları bulunan sivil toplum kuruluşları mensupları ve kültürel mirasımıza duyarlı bireyler olarak bundan böyle bu konuda yetkililer tarafından izlenilen yolu yakından takip edeceğimizi, kaçak yapılaşmaların derhal ve acil olarak durdurulmadığı takdirde Dünyada ve Türkiye’de kültürel mirasla ilgili tüm sivil toplum örgütlerini, tüm adli makamları harekete geçirmek için girişimde bulunacağımızı tarih önündeki sorumluluğumuzun bilinciyle kamu oyuna saygıyla duyururuz.

SİVİL GİRİŞİM KATILIMCILARI:

Şanlıurfa Barosu, Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası, Ziraat Odası, Şanlıurfa Tabip Odası, Eczacılar Odası, ŞMMMO, GAP Gazeteciler Cemiyeti, Şanlıurfa Gazeteciler Birliği, TMMOB İl Koordinasyon Kurulu, Mimarlar Odası , ÇEKÜL (Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma Vakfı) Şanlıurfa Temsilciliği, Şanlıurfa Vakfı Şanlıurfa Şubesi, İnşaat Mühendisleri Odası, Ziraat Mühendisleri Odası, Makine Mühendisleri Odası, Harita Mühendisleri Odası, Elektrik Mühendisleri Odası, Jeoloji Mühendisleri Odası, Urfa Mirasını Koruma Derneği, Urfa Kültür Merkezi, Kültürel Mirası Koruma Derneği, Şanlıurfa Turizmi Geliştirme Derneği, Harran Hukuk Derneği.

Kaynak: yesil.ntvmsnbc.com

10 yorum:

 1. Ne yazıkki tarihi yapılarımıza gerektiği kadar sahip çıkılmıyor...

  YanıtlayınSil
 2. Maalesef Gülhan, hiçbir değerimize sahip çıkamadığımız gibi, tarihi mirasımıza da saygısızlık ediyoruz... Hasan Keyfi, Atlas Dergisi kurtarmıştı. Belki Harran'a da el atarlar...

  YanıtlayınSil
 3. ben de şu an yedi tepe anadolu adlı bir kitap okuyorum onda da birdolu şey öğrendim bitince yazacağım çok değerliler aslında bir de biz anlasak

  YanıtlayınSil
 4. yok yok biz anlamayız anlasakta birşey yapmayız biz böyle bir milletiz umursamaz,hemen unutan,bu tür şeylere karşı hoşgörüsüz vurdum duymaz neyse ki arada sahip çıkan cesur insanlar oluyorda biraz birşeyler kurtuluyor . :=(

  YanıtlayınSil
 5. Gidip görmek istediğim yerlerden biri ama
  gidene kadar kalmayacak bişey heralde
  Sevgiler canım

  YanıtlayınSil
 6. gece'cim merak ettim kitabı. bitir de bizimle paylaş.

  nrhnmrl, maalesef anlayacak olan yetkili kurumlar ama onlar da rant ve oy derdinde olduğu için işlerine gelmiyor...

  yelda'cım, ben de görmeyi çok istiyorum geçen gün "wilco'nun karavanı"nda izledim. avrupalı geliyor, görüyor ve belgeselini yapıyor...

  YanıtlayınSil
 7. bizim ülkemizde hangi yasa hangi doğal varlığı koruyor ki?
  yıkın, yakın, yok edin; diğer şirketlerimize sermaye soframıza meze olsun diyorlar...

  YanıtlayınSil
 8. ah ayçacım sorma..foto benim için büyük handikap..daha kafamı toparlayıp makinemi bile çözemedim..canon g 9 var bende ..hani öyle çok kötü bi makine değil..acemiliğime bir de aceleciliğim eklenince sonuç bu kadar oluyor))ama azimliyim))harranı görmek nasip olmuştu yıllar evvel..umarım yıllar sonra da görmek nasibolur..
  sevgiler ..

  YanıtlayınSil
 9. AYÇİİİ ÖDÜLLENDİN BEKLERİM:)))

  YanıtlayınSil
 10. MİMARLAR ODASI ŞANLIURFA TEMSİLCİLİĞİ OLARAK "HARRAN YOK OLMASIN" SLOGANIYLA BİR İMZA KAMPANYASI BAŞLATMIŞ BULUNUYORUZ. kAMPANYAMIZIN BÜYÜMESİNDE VE DUYURULMASINDA DESTEKLERİNİZİ BEKLERİZ. WEB ADRESİMİZ www.harranyokolmasin.com

  YanıtlayınSil